Zeytin Ağacı

    Zeytin ağacı, metabolizması yavaş ve gelişimi zordur. Söz edebileceğimiz tarihin çok öncelerine tanık olmuş ölümsüz bir ağaçtır. Binlerce yıl önce yolculuğuna mezopotamyada  başlamıştır. İzlediği iki yol ile tüm Akdeniz’i sarmıştır. Ülkemiz topraklarından geçen her uygarlık zeytin ağacından faydalanmış, geçim sağlamıştır. Her göç zeytin ağacını yeni yerlere taşımıştır.

    Gıda olarak tüketiminden önce zeytin tıbbi,  aydınlanma, yakıt olarak çok uzun bir süre kullanıldı. Zeytinden yenilebilir yağ elde edilebilecek teknolojiye ulaşıldığında, zeytin ağacının değeri ve yetiştiriciliği hızla arttı. 

    Zeytin ağacı için en iyi ortam yazları sıcak, kışları ise ılıman geçen iklime sahip bölgelerdir. 400 metre rakıma kadar iyi uyum sağlar, 600 metreye kadar yaşamaya devam eder. Yılın bir döneminde güneşlenmek ve bir döneminde soğuklayarak uyuma ihtiyacı vardır. Çok yavaş bir yaşam döngüsüne sahip olduğu için kuraklığa dayanıklıdır. Çürümeye dirençli gövdesi, ağacın gençleştirilebilir olmasına imkan veriyor. 

    Zeytin ağacı iyi bir yaşam şekli! Günümüz de halen zeytin ağacıyla yaşamak kültürel bir devamlılık. Küçük gelişimler kolaylaştırmış olsa da, zeytin ağacı aynı kültürel bilgilerle ekiliyor, yaşatılıyor.